Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Czy świadectwo energetyczne jest obecnie obowiązkowe

Posiadacze mieszkań i domów mają sporo rozmaitych obowiązków. Od pewnego czasu jednym z nich jest posiadanie świadectwa energetycznego. Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który dokładnie określa, jakie będzie zapotrzebowanie na energię, związane z codziennym użytkowaniem budynku. Przede wszystkim to dotyczy ogrzewania i wentylacji, lecz również podgrzewania wody użytkowej czy oświetlenia.

Nasze przepisy związane z obowiązkiem posiadania tego typu certyfikatów są oparte na unijnych przepisach, i nasze krajowe prawodawstwo zostało do nich dostosowane. Aktualnie takimi certyfikatami dysponować muszą wszystkie budynku, które zostały postawione po 2009 roku, rzecz jasna każdy nowo stawiany również temu obowiązkowi podlega. Jeżeli będzie chodzić o starsze budynki, to właściciel będzie musiał zrobić takie świadectwo jedynie wtedy, kiedy zamierza swoją nieruchomość sprzedać albo wynająć. Ale dużo wskazuje na to, że za jakiś czas wszystkie obiekty będą musiały taki dokument posiadać, gdyż przepisy wyraźnie zaczynają iść w takim kierunku.

Obecnie Świadectwa energetyczne nie są trudne do wykonania, gdyż na rynku funkcjonuje wielu specjalistów, którzy robią takie rzeczy. Ceny za wykonanie audytu zaczynają się od kilkuset złotych za niewielkie mieszkanie czy garaż, a mogą się skończyć nawet na kilku tysiącach przy większych, wielorodzinnych budynkach. Trzeba też pamiętać, że jeśli ktoś sobie zaniedba wyrobienie świadectwa, to narażony być może na karę. A ta wcale nie jest mała, bo może wynosić nawet 5 tysięcy.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY