W jaki sposób zadbać o solidność skrzyni biegów w samochodzie?

Nadzwyczaj istotnym detalem pracy silnika jest elastyczność. Powinniśmy zwrócić uwagę na ten parametr kupując samochód. To od niego zależy sprawne wyprzedzanie. W wypadku porównania tych samych aut o podobnej pojemności i mocy najistotniejszym elementem różnicującym je będzie oczywiście elastyczność. Dla pospolitego użytkownika samochodu oznacza ona możliwość płynnego przyspieszenia od najmniejszych obrotów na danym biegu do najwyższych. Mierzymy ją w Nm, czyli newtonometrach. To jednostka skonstruowana celowo dla określenia tego parametru. W dziennej jeździe istotna jest reakcja samochodu na wciskanie pedału gazu. W autach, w jakim miejscu mamy mały moment obrotowy i elastyczność mocniejsze wciśnięcie pedału gazu nie da takiego efektu, jak w wypadku wysokich obydwóch parametrów w innym pojeździe.

Wskutek tego też istotne jest, aby płynnie przemieszczać się oraz nie niepokoić się o wyprzedzanie wybranie do granic możliwości wielkiego momentu obrotowego, który zapewni nam wysoką elastyczność. Komfort jazdy jest o wiele wyższy, kiedy zastosujemy jakie są przyczyny zużycia skrzyni biegów. Jednym z najważniejszych szczegółów w budowie samochodu jest skrzynia biegów. Od ich przełożeń zależy to jak szybko będziemy mogli osiągać optymalne prędkości oraz cieszyć się jakością prowadzenia. Im dłuższe przełożenia tym dłużej możemy przyspieszać na jednym biegu. Najświeższe rozwiązania w skrzyniach biegów obok znanych już automatach to skrzynie o oznakowaniu DSG. Własnością specyficzną jej budowy jest przeznaczenie podwójnego sprzęgła. Jest to wymysł niemieckiego koncernu samochodowego Volkswagen.

Jako pierwszy model auta w którym została zastosowana był Golf R32 na początku roku 2003. Już w owym czasie było wiadome, iż budowa oraz działanie tej skrzyni biegów będzie docenione w późniejszym czasie i coraz to więcej aut będzie wyposażone właśnie w tą przekładnię. Podstawą działania skrzyni biegów DSG jest zastosowanie wspomnianego podwójnego sprzęgła, gdzie jedne obsługuje biegi parzyste, a drugie biegi nieparzyste. Niewątpliwie sześciostopniowe zestrojenie całości jest wybitnie właściwe i efektywne.